رفتن به نوار ابزار
حوزه علم و فن آوری ایران

از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی محقق شد

رشد 169 درصدی حمایت از محققان کشور

به گزارش خبرگزاری کیوی به نقل از فارس، ۱۵ سال از زمانی که صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی فعالیت خود را آغاز کرد می گذرد، در این سال ها این مرکز تمام تلاش خود را برای حمایت از محققان سراسر کشور به کار برد تا حمایت ها عادلانه و یکسان بین محققان کشور گسترده شود. حمایت از طرح های پژوهشی، پسا دکتری، ثبت اختراعات، کرسی پژوهشی، پژوهانه و حمایت از ایجاد و توسعه مراکز نوآوری بخشی از فعالیت هایی است که صندوق انجام می دهد. این اقدامات از سال ۸۲ تا ۹۶ منجر به حمایت از ۶ هزار و ۱۴۹ طرح پژوهشی شده است تا شاهد توسعه علم و فناوری در کشور باشیم.

بر این اساس، در بازه زمانی سال های ۸۲ تا ۹۲ پژوهشگران ۶ هزار و ۵۸۸ طرح پژوهشی را به صندوق ارسال کردند که از این تعداد ۲ هزار و ۲۸۹ طرح برای حمایت مصوب شد. در بازه زمانی سال های ۹۲ تا ۹۶ نیز از ۱۱ هزار و ۲۶۳ طرح ارسالی ۳ هزار و ۸۶۰ طرح حمایت شد. توجه به این آمار رشد ۱۷۱ درصدی در تعداد طرح های دریافتی و رشد ۱۶۹ درصدی در تعداد طرح های مصوب را در بازه زمانی ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ نسبت به ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۲ نشان می دهد. بنابراین در ۱۵ سال گذشته ۱۷ هزار و ۸۵۱ طرح در صندوق دریافت شده و ۶۱۴۹طرح نیز مصوب نیز مصوب شده است.
توجه به این آمار خود نشان می دهد که با گذشت هر سال و آشنایی بیشتر محققان کشور با حمایت های صندوق فعالیت های این مرکز گسترش بیشتری داشته و چرخه کمک به انجام فعالیت های پژوهشی با سرعت بیشتری حرکت کرده است. حمایت هایی که منجر به ثبت اختراع و تولید محصول آن موجب رفع یک نیاز داخلی در کشور شده یا توسعه یک کسب و کار را به دنبال داشته است. همچنین گاه این حمایت ها زمینه گسترش همکاری بین محققان را فراهم کرده تا در مسیری نو در راستای توسعه علم و فناوری در کشور گام بردارند.

منبع
خبرگزاری فارس
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا